Fizjoterapia i Sport: co robi Fizjoterapeuta sportowy?

Fizjoterapia i Sport: co robi Fizjoterapeuta sportowy?

Fizjoterapeuta sportowy to wyspecjalizowana postać, która działa w stowarzyszeniach sportowych i podąża za całym zespołem lub tylko jednym sportowcem. Jego zadaniem jest zapobieganie i zarządzanie wszystkimi możliwymi patologiami, do których może zmierzać przeciwko tym, którzy praktykują te działania na poziomie konkurencyjnym i zawodowym. Może leczyć pacjenta w klinice, ale musi być również przygotowany do interwencji na miejscu w przypadku nagłego urazu podczas zawodów. Najpierw odgrywa rolę w zapobieganiu urazom, poprzez procedury masażu lub odblokowywania stawów, w regularnych odstępach czasu, które pozwalają ciału zregenerować się przed zmęczenie i zmniejszyć skutki treningu stresowego, ale ma swoją rolę nawet wtedy, gdy niestety problem już się objawia, niezależnie od tego, czy jest to problem, uraz (siniaki, skręcenia mięśni, uszkodzenie więzadeł itp.), że zwyrodnieniowe (zapalenie ścięgien, pubalgia, zapalenie powięzi podeszwy, lumbalgia itp.):

 • jako freelancer dla wielu podmiotów;
 • w powiązanej formie, współpracując z innymi specjalistami;
 • lub z indywidualną umową z jedną firmą;

W przeciwieństwie do tego, jak mogłoby się to wydawać, jest profesjonalną postacią obecną w różnych dyscyplinach sportowych, nie tylko w piłce nożnej, ale także w tenisie, siatkówce, nartach, koszykówce itp.:

 • wizyta sportowa;
 • śledź sportowca przed-w trakcie-po treningu i wyścigach;
 • wiedzieć i wiedzieć, jak zarządzać wszystkimi patologiami sportowymi;
 • zaleć terapię celowaną;
 • jeśli zajdzie taka potrzeba, interweniuj w terenie;

Każdy sport ma określone wyzwania, a fizjoterapia interweniuje w każdej dzielnicy, biorąc pod uwagę cechy gestu technicznego należącego do każdego sportu i potrzeby sportowca (patrz psychologia sportu). Interwencja fizjoterapeuty pozwala lepiej wyzdrowieć z urazu, szybciej powrócić do aktywności sportowej, zmniejszyć ryzyko, że problem może się powtórzyć. Stosowane środki leczenia to:

 • terapia manualna
 • wspólna mobilizacja
 • sesje rozciągające
 • masaż sportowy
 • reedukacja ruchowa
 • W razie potrzeby bandaże są pakowane zarówno w celach profilaktycznych, jak i terapeutycznych

Jak leczy się urazy sportowe?

Jak leczy się urazy sportowe?

Nie ma jednego protokołu, ale inną ścieżkę terapeutyczną dla każdego urazu, stawu lub uszkodzonej tkanki i pacjenta, o którym mowa. W rzeczywistości uraz więzadła krzyżowego przedniego, bardzo częsty uraz u piłkarzy, ma podobną ścieżkę rehabilitacyjną, ale nadal różni się w zależności od przedmiotu. W każdym razie istnieją metody ręczne, środki fizyczne, ćwiczenia lecznicze i techniki opatrunkowe, które są często stosowane w kursach fizjoterapii sportowej. Fizjoterapia zajmuje się właśnie tym, aby wspierać ludzi, pomagać im w poprawie zdrowia, zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z najbliższym centrum, bardzo często wstępne oceny są bezpłatne.

Jakie metody są najczęściej stosowane w tej dziedzinie?

Aby uzyskać jaśniejsze podsumowanie, podzielimy metody i narzędzia stosowane w tej dziedzinie na cztery kategorie.Termin ten obejmuje świat wszystkich manewrów, które Fizjoterapeuta wykonuje rękami nad pacjentem. Najczęściej stosowaną techniką ręczną w dziedzinie sportu jest Masaż.

Co to jest masaż sportowy?

Ogólnie rzecz biorąc, terapia masażu ma na celu powstrzymanie i rozluźnienie tkanki mięśniowo-powięziowej i samego pacjenta. W środowisku sportowym odgrywa kluczową rolę, ponieważ dostosowuje się do rodzaju techniki, trybu i prędkości biegu w konkurencyjnym momencie sportowca. Masaż sportowy jest praktykowany na wszystkich trzech etapach, które odnoszą się do zawodów:
1) pre-race: aby przyczynić się do ogrzewania mięśni, a tym samym do poprawy wydajności i zmniejszenia ryzyka kontuzji;
2) podczas wyścigu: czyli w przerwach, które w meczu piłki nożnej to przerwa między pierwszą a drugą połowa, natomiast w pojedynku bokserskim to czas odpoczynku między rundami. Na tym etapie masaż ma również funkcję antalgic;
3) po wyścigu, aby rozluźnić struktury kontraktowe, takie jak punkty spustowe i zmęczenie podczas zawodów, przyspieszając w ten sposób regenerację.

Co to jest opatrunek funkcjonalny?

Opatrunek funkcjonalny to metoda opatrunku wprowadzona przez niektórych amerykańskich naukowców w latach 60. ubiegłego wieku. Do tej pory poczyniono ważne postępy w tej dziedzinie, ale koncepcja jest zawsze taka sama, a mianowicie poprzez zastosowanie mniej lub bardziej sztywnych, lepkich pasków, bandaż mięśniowy ma na celu ustabilizowanie stawu, który ma problemy ze stabilnością, który jest chory lub nadal znajduje się w fazie zdrowienia, aby powstrzymać wspólną wędrówkę, zmniejszyć ryzyko urazów i poprawić jakość ruchu. Stosowane bandaże różnią się różnymi rozmiarami średnicy (od 6 do 10 centymetrów) i poziomem rozciągliwości. Jest to metoda, która nie ma specjalnych przeciwwskazań, oprócz alergii na klej, chorób dermatologicznych lub wciąż otwartych blizn.

Taśma to technika bandażowania, w której selektywnie używasz elastycznych plastrów samoprzylepnych. Ta technika, która stała się teraz modna nawet dla osób niebędących sportowcami, prawdopodobnie ze względu na jasne kolory plastrów, jest stosowana zarówno do stabilizacji stawu, jak i do wyczerpania obrzęków lub krwiaków wynikających z silnych siniaków lub ważnych skręceń. Kierunek, stopień naprężenia i kształt, z jakim stosowane są łaty, określają cel, do którego są stosowane.

Dodaj komentarz