Fizjoterapia skoliozy: ćwiczenia I gimnastyka postawy

Fizjoterapia skoliozy: ćwiczenia I gimnastyka postawy

Na pewno wiesz, że fizjoterapia jest wskazana w skoliozie. W rzeczywistości jest to patologia kręgosłupa, która rozwija się szczególnie w okresie dojrzewania. Może być w różnym stopniu i jest diagnozowany i mierzony przez wyspecjalizowany personel za pomocą testów radiologicznych i egzaminów. Leczenie łagodniejszych skolioz składa się z fizykoterapii i ćwiczeń, które należy wykonywać ze stałością w domu. Cięższe przypadki mogą wymagać użycia gorsetu lub operacji.

Celem fizjoterapii skoliozy nie jest wyprostowanie pleców (nie jest to możliwe nawet przy najbardziej agresywnych terapiach), ale przezwyciężenie Okresu Dojrzewania i osiągnięcie dorosłości z plecami, co daje rozsądne Gwarancje, aby nie powodować problemów z wiekiem (ból, dysmorfizm).

Dzięki fizjoterapii w rzeczywistości możesz kontrolować przepływ podczas wzrostu, aby spowolnić go tak bardzo, jak to możliwe i uniknąć pogorszenia krzywej i pojawienia się powikłań w przyszłości, takich jak bóle, asymetrie, sztywność stawów, aw najgorszym przypadku trudności sercowo-oddechowe. Jeśli ktoś w rodzinie został zdiagnozowany, inni prawdopodobnie również cierpią z tego powodu, choć z różnym stopniem nasilenia, dlatego ważne jest, aby mieć oko na plecy dzieci i wnuków przez cały ich wzrost.

Skolioza jest patologią kręgosłupa, która może wystąpić w wieku ewolucyjnym, a jeśli nie jest leczona, może się pogorszyć podczas wzrostu. To rzeczywiste odchylenie boczne kolumny z obrotem kręgów, zwane rotoskoliozą, może być w różnym stopniu i jest oceniane na podstawie konkretnych testów i pomiarów rentgenowskich. Ponad 80% skoliozy diagnozuje się w okresie dojrzewania, dlatego bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie zaburzenia równowagi postawy. Zwykle występuje podczas wzrostu i pogarsza się do pełnego dojrzewania kości, ze szczytem na początku dojrzewania.

Skolioza: jak może się objawiać?

Skolioza: jak może się objawiać?

W zależności od wieku pierwszego wykrycia można określić:

  • Infantylny (do trzech lat)
  • Nieletni (od trzech lat do Okresu Dojrzewania)
  • Nastoletnia (od dojrzewania do pełnej dojrzałości kości)
  • Dorosły

W większości przypadków nazywa się to idiopatycznym, terminem, który wskazuje, że nadal nie znają przyczyn, ale może być również wrodzony lub wtórny do chorób neurologicznych lub metabolicznych. Na podstawie jego lokalizacji skolioza jest określana:

  • lędźwiowy
  • tył-lędźwiowy
  • kręgowy
  • szyjno-grzbietowy

Może mieć różne stopnie ciężkości mierzone radiograficznie, zwane stopniami Cobba.
W zależności od tego, po której stronie patrzy krzywa i gdzie znajduje się gibbo, można ją nazwać lewą wypukłą lub prawą wypukłą.

W badaniu moich pacjentów, a zwłaszcza rodziców moich małych pacjentów, pierwsze pytania, które mi zadają, są zawsze takie.Dzieje się tak, ponieważ przez wiele lat uważano, że niektóre ruchy i niektóre sporty nie są dobrze wskazane w przypadku skoliozy; nawet że mogą pogorszyć skoliozę lub trwale ją wyleczyć.Na przykład pływanie zawsze uważano za leczenie wszystkich nieszczęść, zwłaszcza skoliozy.W przeszłości skolioza była leczona przez poddanie się jak najmniejszej grawitacji, a nawet leczenie ciężkiej skoliozy, pozostawiając pacjentów leżących w łóżku przez długi czas, nawet miesiące.

Stamtąd przeniósł się do poradnictwa aktywności fizycznej, która jednak nie była przeciwna grawitacji: Pływanie. Do tej pory największe badania naukowe potwierdzają, że plecy ze skoliozą muszą być przeszkolone w zakresie obciążenia grawitacyjnego; w tym celu Pływanie, choć nie szkodliwe, jest mniej wskazane. Dyscypliny, które wymagają większej mobilności i elastyczności stawów kolumnowych lub ruchów wymagających asymetrycznej aktywacji mięśni, wydawały się być w stanie zaostrzyć skoliozę: na przykład sporty takie jak gimnastyka artystyczna i rytmiczna, taniec, tenis i siatkówka.

W rzeczywistości problem i ryzyko pojawiają się w zależności od godzin i obciążenia treningowego. Sport, który jest praktykowany na wysokim poziomie, z ćwiczeniami każdego dnia tygodnia przez kilka godzin dziennie, może mieć negatywne konsekwencje dla skoliozy.
Dlatego osoby cierpiące na skoliozę mogą uprawiać każdy sport, kalibrując treningi zgodnie z obciążeniem pleców i zawsze wraz z ćwiczeniami specyficznymi dla skoliozy, które widzisz wraz ze swoim fizjoterapeutą.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne na siłowni w skoliozie

Podobnie jak w przypadku wszystkich warunków wymagających rehabilitacji, w przypadku skoliozy kluczowe jest również specyficzne środowisko z określonymi narzędziami: Siłownia.
Na siłowni można używać małych i dużych narzędzi, takich jak waga, piłka, stożki, gumki, obręcz, maty proprioceptywne. W siłowni rehabilitacyjnej naszych studiach, we Włoszech i Szwajcarii, można znaleźć odpowiednie narzędzia i wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, którzy pójdą za Tobą na drodze do powrotu do zdrowia.

Dodaj komentarz