Fizjoterapia złamania kości ramiennej: rehabilitacja i podejście

Fizjoterapia złamania kości ramiennej: rehabilitacja i podejście

Jeśli doznałeś złamania kości ramiennej, wiesz już, że będziesz potrzebować fizykoterapii, aby się poprawić.W tym artykule powiem ci, co dzieje się, gdy kość ramienna pęka i jakie są strategie terapeutyczne przywracania funkcji barku w pierwszej kolejności.Po złamaniu kości ramiennej fizjoterapia jest narzędziem, które pozwoli Ci szybciej odzyskać ruch i siłę ramienia.W poniższych akapitach lepiej wyjaśnię, czym jest złamanie kości ramiennej i jak dbać o ramię.

Złamania kości ramiennej stanowią około 5% wszystkich złamań, a ich częstość wzrasta wraz ze starzeniem się populacji.Najbardziej dotknięte są osoby starsze z powodu przypadkowych upadków na ramię.U osób starszych często złamanie kości ramiennej wiąże się z przypadkowymi upadkami, takimi jak na przykład zimą poślizg na krze lodowej

Jak leczyć złamanie barku?

Najbardziej typowymi mechanizmami złamania są:

 • Przypadkowy upadek lub uraz, często z wyciągniętym łokciem i ręką lądującą otwartą na Ziemię
 • Podstawa osteoporozy typowej dla osób starszych
 • Guzy kości
 • Urazy sportowe
 • W sporcie o wysokim wpływie i kontakcie fizycznym urazy barku są częste

Jakie są rodzaje złamań?

Jakie są rodzaje złamań?

Kość ramienna jest długą kością ramienia i może być złamana głównie na 3 jej części:
W bliższej części najbliżej ramienia nazywa się to złamaniami głowy kości ramiennej i powiem ci o tym później.W środkowej części złamania przepony kości ramiennej, szczególnie po urazie. Część dystalna znajduje się najbliżej łokcia. Nazywane są złamaniami kłykcia ramiennego i są charakterystyczne dla wieku dziecięcego, również na podstawie traumatycznej.Złamania kłykci bocznych ramiennych zajmują drugie miejsce wśród złamań kończyn górnych u dzieci.

Najczęstsze wśród tych typów są złamania głowy kości ramiennej lub złamania kości ramiennej.Złamania te są typowe dla starszej populacji ze względu na fizjologiczną kruchość kości w tym wieku.

Leczenie złamania kości ramiennej

Istnieje wiele naukowych podejść do złamania kości ramiennej, z których główne to chirurgiczne lub zachowawcze.
Wybór leczenia zależy od:

 • Rodzaj złamania, jeśli złamanie jest złamane, prawie na pewno będziesz potrzebować operacji
 • Doświadczenie chirurga
 • Wiek pacjenta
 • Stan zdrowia pacjenta

W przypadku obu ścieżek osoba będzie musiała obserwować okres unieruchomienia barku w klamrze.Czas jego użycia może się różnić w zależności od rodzaju złamania i wyboru lekarza specjalisty.

Fizjoterapia w złamaniu kości ramiennej

Fizjoterapia złamań kości ramiennej jest ważna zarówno dla przejścia ścieżki chirurgicznej, jak i zachowawczej.Tak czy inaczej, w rzeczywistości za terapeutą jest jedyny sposób, aby trzymać się czasu mobilizacji ramienia i ramienia.Na przykład po przytrzymaniu ortezy ramienia i ramienia przez 6 tygodni trudno będzie wykonać nawet najprostsze ruchy, takie jak czesanie.Fizjoterapeuta za pomocą ręcznych technik aktywnej mobilizacji pomoże Ci w odzyskaniu ruchów, od najłatwiejszych do najtrudniejszych.Zobaczmy razem, jakie jest najlepsze leczenie fizjoterapeutyczne po złamaniu barku.

Podejście fizjoterapeutyczne

Fizjoterapię złamania kości ramiennej należy rozpocząć jak najszybciej.W zależności od rodzaju złamania i operacji chirurg lub specjalista ortopeda wskaże odpowiedni czas na rozpoczęcie fizjoterapii.Bądź ostrożny: nie musisz czekać na usunięcie aparatu ortodontycznego, aby rozpocząć leczenie, w rzeczywistości przez większość czasu należy rozpocząć leczenie fizjoterapeutyczne, nawet jeśli nadal masz unieruchomione ramię.
Inną rzeczą jest to, że zamiast wspornika masz rękę w gipsie.Aby rozpocząć przenoszenie, musisz poczekać na usunięcie gipsu.Podczas pierwszej wizyty, która w naszym ośrodku rehabilitacyjnym jest zawsze bezpłatna, Fizjoterapeuta zbierze wszystkie informacje, aby ustalić, jaki będzie twój program rehabilitacji.Celami rehabilitacji będą:

 • Zmniejszenie bólu
 • Zwiększenie ruchu ręki od pierwszych sesji
 • Przywrócenie siły mięśniowej kompleksu barkowego
 • Pełny powrót do życia codziennego i zajęć sportowych

Celem ćwiczeń jest przywrócenie pełnej mobilności barku, jak najszybszego powrotu do aktywności codziennego życia. Kompleksowe podejście do technik manualnych i aktywnej fizjoterapii (hydrokinezyterapia lub siłownia rehabilitacyjna) będzie zwycięską kombinacją, aby szybciej i szybciej rozwiązać problem z ramieniem.. W Fisio Health będziesz mieć możliwość skorzystania ze wszystkich tych technik za pomocą opatentowanej metody Fisioxperience, kursu fizjoterapii badanego przez wykwalifikowany personel do twojej dyspozycji, w celu powrotu do zdrowia po złamaniu kości ramiennej.

Hydrokinezyterapia jest doskonałym wsparciem w rehabilitacji barku. Prawie całkowita nieważkość wody pozwoli Ci wykonywać ruchy, które poza wodą nadal będą zbyt męczące lub bolesne.

Czas powrotu do zdrowia po złamaniu kości ramiennej

Czasy powrotu do zdrowia po złamaniu kości ramiennej są zmienne.
Konsolidacja kości może potrwać kilka miesięcy, w zależności od rodzaju złamania i operacji.
W odzyskiwaniu kluczową rolę odgrywa czas spędzony przez unieruchomiony gips lub zszywkę.Unieruchomienie powoduje tak zwane, boczne, ale nieuniknione uszkodzenia, ponieważ trzymanie aparatu ortodontycznego po złamaniu kości ramiennej powoduje, że ramię jest w ustalonej pozycji przez dłuższy czas, tworząc w ten sposób sztywność stawów i mięśni całego kompleksu.

Dodaj komentarz