Złamanie – rekonwalenscencja medyczna

Złamanie - rekonwalenscencja medyczna

Złamanie jest definiowane przez częściowe lub całkowite pęknięcie kości lub chrząstki kostnej spowodowane ciężkim urazem lub infekcją kości. Zwykle dotyczy to długich kości kończyn dolnych i górnych. Złamania występują częściej u osób cierpiących na infekcje kości z powodu demineralizacji kości (osteoporoza) lub u osób starszych. Objawy tego stanu charakteryzują się silnym ostrym bólem, niemożnością wykonania niektórych ruchów, pojawieniem się krwiaka i obrzęku, a czasem towarzyszy mu deformacja kości.

KOLEJNE KROKI W LECZENIU ZŁAMAŃ KOŚCI

  • pierwszym krokiem jest zatrzymanie krwawienia i zakrycie ran, jeśli złamanie jest otwarte
  • unieruchomienie uszkodzonego (uszkodzonego)obszaru
  • transport pacjenta do szpitala

Leczenie

Leczenie koncentruje się głównie na umieszczeniu dotkniętego segmentu w normalnej pozycji anatomicznej w aparacie gipsowym lub innych urządzeniach medycznych. Jeśli operacja nie jest wymagana i minęło kilka tygodni, a segment Kości był w aparacie gipsowym przechodzi kolejny etap leczenia odzyskiwania medycznego poprzez fizykoterapię i gimnastykę medyczną (kinetoterapia). Sesje fizjoterapeutyczne (ultradźwięki i elektroterapia) są przydatne w zmniejszaniu bólu i mają działanie przeciwbólowe. Kiedy ból całkowicie ustąpi, pacjent powinien postępować zgodnie z programem fizykoterapii (gimnastyka medyczna), aby przywrócić funkcjonalność dotkniętego odcinka po urazie i zwiększyć siłę mięśni. Program kinetoterapii powinien zostać opracowany przez fizjoterapeutę i zawiera ćwiczenia fizyczne w zależności od stanu pacjenta. Jeśli chcemy osiągnąć wyjątkowe wyniki w jak najkrótszym czasie, ćwiczenia powinny być wykonywane w specjalnym gabinecie lub w domu, ale w tym przypadku tylko pod nadzorem kinetoterapeuty, aby uniknąć obrażeń spowodowanych niewłaściwym wykonaniem programu ćwiczeń.

Rozciąganie

Niekompletne lub całkowite skręcenia lub rozdarcia więzadeł, a następnie uszkodzenie torebki i więzadła, są znane jako skręcenia. Skręcenia, podobnie jak zwichnięcia i złamania, są chorobami układu mięśniowo-szkieletowego, które występują po urazie. Najczęstszym urazem stawu skokowego jest skręcenie kostki. Może się to zdarzyć z powodu nagłych zwrotów akcji, silnych ruchów, nieprawidłowych ruchów lub innych rodzajów obrażeń. Jeśli uraz jest bardzo silny, może również spowodować uszkodzenie mięśni, ścięgien i chrząstki stawowej, a nawet pojawienie się łez torebki stawowej lub ścięgien. W odniesieniu do badania klinicznego; pacjent wykazuje ból stawów, impotencję czynnościową (w zależności od stopnia rozciągnięcia), występowanie obrzęku i krwiaka oraz w ostatniej fazie występowania niestabilności stawów, która może prowadzić do wystąpienia zwichnięć.

Fizjoterapia i kinetoterapia

Pacjentowi zaleca się fizykoterapię (ultradźwięki i elektroterapię)między 10-12 sesjami z rzędu w celu zmniejszenia bólu. Kiedy ból ustąpi, lekarze zalecają monitorowanie programu fizykoterapii (gimnastyka medyczna) w celu przywrócenia funkcjonalności stawów i zwiększenia siły mięśni w uszkodzonym stawie. Program gimnastyki medycznej (kinetoterapia) do rozciągania więzadeł powinien być opracowany przez specjalistę fizjoterapeutę i powinien być przeprowadzany w gabinecie kinetoterapii lub w domu, ale pod ścisłym nadzorem specjalistycznej struktury.I to, jeśli możesz podzielić stronę na 2 i gdzieś w rogu, abym mógł umieścić ten obraz z rozciągnięciem.

KLASYFIKACJA SKRĘCEŃ KOSTKI LUB KOLANA

Charakteryzuje się całkowitym uszkodzeniem więzadeł i pojawieniem się siniaków wibracyjnych i odporności na stawy. Statystycznie 15-30% pacjentów po udarze pozostaje co najmniej niepełnosprawne do końca życia, ale ponad 40% pacjentów może w pełni wyzdrowieć. Należy również zauważyć, że większość niepełnosprawności powraca do zdrowia w ciągu kilku miesięcy, a inne wymagają dłuższego powrotu do zdrowia lub mogą trwać przez całe życie. Szanse na powrót do zdrowia po udarze są zmienne, w zależności od: uszkodzonego obszaru mózgu, rozszerzenia urazu, a także zdrowej zdolności mózgu do przyjmowania funkcji martwej strefy i powiązanych chorób pacjenta. W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenie mózgu jest bardzo rozległe lub krwotok atakuje układ komorowy mózgu, udar jest śmiertelny. Mózg ma wielką zdolność do regeneracji i adaptacji.

Jednak jego dotknięta część po udarze nie może już wyzdrowieć. Neurony w tym obszarze są martwe z powodu braku tlenu i składników odżywczych (w przypadku udaru niedokrwiennego) lub krwotoku (w przypadku udaru krwotocznego) i nie mogą już się regenerować. Ich funkcja może zostać przechwycona przez zdrowe neurony, tworząc nowe połączenia. Synapsy te powstają z czasem poprzez powtarzające się ćwiczenia w regeneracji medycznej. Prawie pacjent musi ponownie nauczyć się pewnych czynności, na przykład: podnieść rękę, chodzić. Szanse na wyzdrowienie zależą również od stanu emocjonalnego pacjenta. Im lepszy stan psychiczny, tym szybszy powrót do zdrowia i większe szanse na powrót do zdrowia. Okres rekonwalescencji jest inny, według każdego pacjenta. Rodzina ma również duży wpływ dzięki moralnemu wsparciu pacjenta. Powrót do zdrowia po udarze wymaga cierpliwości i wytrwałości.

Dodaj komentarz